Mezzaluna

İtalyanca’da “yarım ay” anlamına gelen Mezzaluna, bu yaz da Avrupa ve Asya’nın tam ortasındaki lokasyonu ile Dünya’da bir benzeri olmayan Suada Club-GS ADASI’nı ışığı ile aydınlatıyor.

Suada Club-GS ADASI, Avrupa ve Asya’nın tam ortasında yer alan, Dünya’da bir benzeri olmayan lokasyonu ile İstanbul’un sıcağından ve keşmekeşinden kaçışın en çok tercih edilen noktalardan biri… Bu yaz yine, Boğaz’ın iki yakasının serin sularının buluştuğu bu noktada parlayan ayışığına, İtalyanca’da “yarım ay” anlamına gelen Mezzaluna’nın ışığı da ekleniyor...

Suada Club-GS ADASI’nın Avrupa yakasına bakan tarafında yer alan Mezzaluna, karayla bağlantısı olmayan lokasyonu, muhteşem Boğaz manzarası, açık renkler ağırlıklı dekorasyonu ve püfür püfür rüzgarı ile kendinizi İstanbul’da değil de tatilde hissetmenizi sağlıyor… Mezzaluna, İtalyan şef Carmine Antonio Lombardi’nin yönetimindeki mutfağında vazgeçilemeyen pizzaları, ev yapımı makarnaları ve yaza özel yepyeni tatları ile hizmet sunuyor.

Müzik eşliğindeki geniş kokteyl ve şarap menüsü ile keyifli aile ve dost sohbetlerinin gözdesi olan Mezzaluna Suada Club-GS ADASI, aynı zamanda iş yemekleri ve özel günler için de sıkça tercih ediliyor…

Mezzaluna Hakkında

Milanolu iş adamı Aldo Bozzi ve Floransalı ünlü mimar Roberto Magris tarafından 1984 yılında New York’da kurulan İtalyan restoranı Mezzaluna, Amerika’nın dışında ilk olarak 1995 senesinde Türk tüketicisinin günün her saati keyifli bir yemek deneyimini yaşayabilecekleri mekan beklentilerini karşılamak üzere Türkiye’de açıldı. İtalyan lezzetlerini Türk insanı ile tanıştıran Mezzaluna, gustosunu önemseyen misafirlere İtalyan mutfağına has lezzetlerin kaliteli örneklerini “erişilebilir kalite” anlayışıyla sunuyor. İtalyanca “yarım ay” anlamına gelen Mezzaluna, Türkiye’deki müdavimlerini “Mezzaluna” ana markası altında Mezzaluna, Mezzaluna Express ve Mezzaluna Ristorante olmak üzere üç farklı konseptle ağırlıyor.

Mezzaluna’nın halihazırda İstanbul’da 8 (Acarkent, Ataköy, Capitol, İstinye Park, Suada, Kanyon Express, Buyaka Express, Nişantaşı Ristorante), Ankara’da 2 (Bilkent, Kavaklıdere), İzmir’de 2 (Konak Pier, Çeşme-Yıldızburnu) olmak üzere toplam 12 şubesi bulunuyor. Mezzaluna’nın mutfağında Ünlü İtalyan Executive Şef Carmine Antonio Lombardi ve kendisinin oluşturduğu profesyonel bir ekip var.